buxer | 04.02.06 - 9:45 am |
------------------------------------------------------------------------------------------------
A drawdown a teljes rendszerre vonatkozik. Azt adja meg %-ban, hogy mekkora volt a teljes tőke visszaesése a megelőző maximumhoz képest. Egyedi részvényekre vonatkoztatva valóban nincs sok jelentősége, pontosabban, aki az amerikai piacokon kereskedik, nyugodtan számíthat arra, hogy előbb vagy utóbb bele fog szaladni 30-50%-os gap down-ba, és ez elég rosszul fog esni neki. Ezt a kereskedési üzlet kellemetlen, de kikerülhetetlen részének kell tekinteni.
Hatalmas jelentősége van viszont az egész rendszerre vonatkoztatva a drawdown MAXIMÁLIS értékének (nem fogalmaztam pontosan az előző bejegyzésben, a drawdown mindenhol "maximális drawdown"-ként értendő). Ez a legfontosabb paramétere minden kereskedési rendszernek, sőt magának a tőzsdei üzletelésnek. Ezt nem hangsúlyoztam az előző beírásban, mert még csak az előtesztelésnél tartunk, de nem szabad szem elől téveszteni. A maximális drawdown azt mondja el, hogy végig tudod-e csinálni, vagy el fogsz bukni (a legrosszabb pillanatban). Minden más paraméter másodlagos. Rossz a hozam? Alacsony a profitfaktor? Kellemetlen a veszteséges trade-k aránya? Nagy duzzogva keresel más rendszert, esetleg megelégszel a kisebb hozamokkal, vagy abbahagyod a tőzsdézést. A legrosszabb ami érhet, hogy rájössz nem neked való ez az egész, nem éri meg a befektetett energiát. Amikor ilyen okok miatt szállsz ki, általában nyereséggel, vagy enyhe veszteséggel távozol a színről.
Amikor a maximális drawdown ügyében számítottad el magad, hatalmas veszteséggel, a legrosszabb pillanatban fogsz távozni. Ez általában kétféle módon történhet meg.
Rosszul méred fel saját tűrőképességedet. Papíron jól mutathat egy rendszer, ami pl. 50% hozamot hoz, 45% maximális drawdown mellett (ezt az ARÁNYT még elfogadhatónak tartottam az előző bekezdésben, itt az abszolút értékekkel van baj). Egy ilyen rendszer 4 év alatt megötszörözi a pénzedet. Ki ne vágna bele ilyen lehetőségbe? Például én. Tudom magamról, hogy 30% körüli drawdownt kiállok (de nem éri meg), és ennél többet NEM SZERETNÉK KIPRÓBÁLNI. Itt ez a kulcs. Csak akkor tudod meg, hogy kiállod-e, amikor már benne vagy. Papíron semmi sem tűnik veszélyesnek. A valóságban ilyenkor egy depresszív hangulat tör rád, megkérdőjelezed saját képességeidet, és az egész tevékenységedet értelmetlennek tartod. Gondolj bele, az első KÉT évben különösebb probléma nélkül csinálsz 50%-ot, akkor 225%-on állsz az időszak végén, a kezdeti tőkéhez viszonyítva. A harmadik évben bejön a 45%-os drawdown, ami majdnem visszaküld a kiinduló állapotba. Két évig feleslegesen kereskedtél! És ez még a jobbik eset. Mit fogsz szólni, ha egy új rendszer indításakor rögtön bekapod ezt a drawdownt. Normális ember nem fogja továbbvinni a rendszert.
A másik szomorú lehetőség, hogy ugyan jól méred fel a tűrőképességedet, de elrontottad a rendszerfejlesztést. Például túloptimalizáltad magad, és a rendszered kiválóan működik a múltban, de amint élőben kereskedsz vele, veszteséges. Kellemetlen, de valós lehetőség (valójában el se kell rontani a fejlesztést, a tőzsdén előjönnek és eltűnnek kereskedési lehetőségek), amire fel kell készülnöd. Mit lehet ilyenkor tenni? A rendszernek működnie kéne, de nem működik. Ilyenkor megint megnő a maximális drawdown jelentősége, mert a rendszerre vonatkozó stop lossként működik. Amíg nem éred el a maximális drawdown-t, elvileg nem szabad kiszállni a rendszerből (hiszen ez tervezetten benne van a pakliban). Amikor már eléred, pontosabban meghaladod az eredeti maximális drawdownt, az már nagyon erős jelzés arra, hogy a rendszer nem a terv szerint működik. Nem valószínű, hogy 0 tőkéig fogod tradelni, hanem inkább kiszállsz belőle. A maximális drawdown körüli, vagy annál rosszabb drawdown értéken.
Tehát bármelyik fenti okból is történik az adott rendszer eldobása, a maximális drawdown az az érték, amilyen buktával (az előző csúcshoz viszonyítva) ki fogsz szállni a rendszerből. Ezért kell nagyon megbecsülni ezt az értéket. Minden egyéb másodlagos.