A középkori tudománnyal kapcsolatos negatív prekoncepciód teljesen téves. Az ókori tudomány merőben spekulatív jellegű volt, a filozófia gyermeke. A középkori tudomány alapjait viszont a gyakorlati technikai ismeretek, a kétkezi mesteremberek tudása alapozta meg. Egy ókori tudós életcélja képletek felállítása volt, egy középkorié viszont a gyakorlati hasznosítás. Plutarkhosz írja Arkhimédészről: "Bár ezek a találmányok olyan hírnevet szereztek számára, hogy bölcsessége több, mint emberi, nem tartotta méltónak, hogy írásos munkát hagyjon hátra ilyen témákról, hanem mivel a mechanikát és mindenféle mesterséget, melynek célja az alkalmazás és a haszon, méltatlannak és piszkosnak tekintett, minden igyekezetével azokra a spekulációkra adta magát, amelyeknek szépségét, finomságát nem szennyezte be az élet közönséges szükségleteinek érintése"
Valójában a középkori gondolkodás indította el az ipari forradalom felé a nyugatot, az ókori tudományosság erre képtelen volt, nem a tudás hiánya, hanem a szemléletmód korlátai miatt.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.