Részvények és indexek statisztikája - 1. rész: tények
Címkék: statisztika statistics
2015.02.26. 23:23
Egy cikksorozatban szeretném összefoglalni a tudnivalókat a részvények és részvényindexek statisztikájának. Tervem szerint a cikksorozat végén eljutunk a stochasztikus differenciálegyenletekig, levezetem a Black-Scholes képletet részvényekre, és letesztelem majd az eredményeket.
Az első részben pár sorban összeszedem azokat a tényeket, amiket már tudunk, és amik elfogadottnak számítanak egy-egy model értékelésénél. Tehát:
1) Autokorreláció hiánya
Ha részvények autokorrelációját elkészítjük, akkor azt találjuk, hogy a lineáris autokorreláció jelentéktelen. Az autokorrelációt úgy kapjuk meg, hogy veszünk egy bizonyos idősort (például egy részvény napi záró árfolyamait x évre visszamenőleg) és kiszámítjuk a korrelációját önmagával, ha elcsúsztatjuk 1 nappal, 2 nappal, ... n nappal. A korrelációs együtthatót ábrázoljuk az eltolás függvényében. Nyilvánvalóan ha az eltolás nulla, akkor a korrelációs együttható 1, mivel önmagával hasonlítottuk össze az adatsort. Ahogy egyre nagyobb értékkel toljuk el az adatsort, egyre kisebb lesz a korrelációs együttható. Mit jelentene, ha mondjuk az autokorreláció 10 napos eltolással jelentősebb (mondjuk 0.5-nél nagyobb) értéket adna? Azt, hogy a mai záró árfolyamból nagy valószínűséggel meg tudjuk mondani a két hét múlva bekövetkező záróárfolyamot. Fontos megjegyeznünk a linearitás szó fontosságát, azaz attól, hogy a két idősornak a korrelációs együtthatója nulla, még nem következik, hogy a két adatsor független, csupán annyit tudunk, hogy nem lehet a második adatsort az első adatsorból egy konstanssal történő szorzással előállítani. Szemléletes módon azt is mondhatjuk, hogy ha a x tengelyen felvesszük az első idősor adatait, az y tengelyen a második idősor adatait, akkor mennyire esnek egy egyenesre. Jó példa a nulla korrelációra egy kör, ahol az x és y koordináták korrelációja nulla, mégsem véletlenszerűen következik az x koordinátákból az y.
2) A napi árváltozások eloszlásának "vastag a széle"
Angolul csak fat tail-nek emlegetik. Magyarul ha elkészítjük az eloszlásfüggvényét a záró árfolyamok változásának, akkor a kapott eloszlás nem Gauss-görbe lesz, hanem a széleken az eloszlás a normálisnál magasabb. Ennek az a következménye, hogy a nagy változású napok esélye sokkal nagyobb, mint az a normál-eloszlásból következne.
3) Növekedés/esés asszimmetria
További jellemzője az eloszlásfüggvénynek, hogy nem szimmetrikus az átlagra nézve. A forex szimmetrikusabb.
4) Volatilitás halmozódása
Avagy volatility clustering. Tapasztalat, hogy nagy volatilitású napot nagy volatilitású nap követ, kis volatilitású napot pedig kis volatilitású nap követ. A volatilitás autokorrelációja pozitív néhány napig.
5) A volatilitás negatívan korrelál a hozammal
Azaz nagy volatilitásban csökken a hozam, kis volatilitásban emelkedik a hozam. A volatilitást fel lehet fogni egyfajta kockázatként is, amiért cserébe nem kapunk tehát semmit.
6) A forgalom korrelál a volatilitással
Tehát nagy volatilitáshoz nagy forgalom is párosul (és csökkenő hozam), kis volatilitáshoz kis forgalom párosul ( és növekvő hozam)
A következő részben ezeket a tulajdonságokat megviszgálom az S&P500-ra.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.